EU schválila zavedení covid pasů, tedy certifikátů, které osvědčují, že konkrétní osoba je naočkovaná, má negativní test, případně nemoc už v minulosti prodělala. Právě covid pasy budou dostupné nejen pro dospělé, ale i pro děti, rovnou v češtině i angličtině, a některé země je přijímají už nyní.
Pas bude vystaven každému zájemci, který byl plně očkovaný proti covidu-19 (absolvoval obě dávky u dvoudávkových vakcín) nebo má negativní PCR či antigenní test před odjezdem nebo nemoc prodělal (podle testu na protilátky). Všechny tři možnosti jsou rovnocenné. Covid pas bude platit rok po jeho vystavení.
Certifikát by měla vydávat přímo očkovací nebo testovací centra v dané zemi a také praktičtí lékaři. Covid pas bude zdarma, česká vláda ale navrhuje, aby si za jeho vydání praktici mohli účtovat poplatek.
Certifikát nenahrazuje platný cestovní dokument typu cestovního pasu a nebude ani povinný k vycestování. „Jen“ potvrzuje, že jeho držitel má platné očkování nebo platný test a daný stát ho musí uznat, což se nyní neděje. Covid pas zároveň v mnohých zemích otevře další možnosti, jako například návštěvu koncertu.
Bude platit ve všech státech schengenské zóny, tedy zemích Evropské unie a také v Norsku, na Islandu, ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Je možné, že se přidají další země typu Turecka nebo Egypta, do kterých obvykle míří Evropani na dovolenou, a budou covid pasy uznávat. To je ale na rozhodnutí daných států. V Česku vydaný certifikát bude platný také na území České republiky.
PCR test bude platit 72 hodin před žádostí o covid pas, antigenní 48 hodin. Evropští poslanci požadovali bezplatné testování za účelem vycestování, neprošlo to u členských států. Cenu testů si tak bude nadále regulovat každá země zvlášť. Evropská komise alespoň uvolnila z rozpočtu mimořádných 100 milionů eur na nákup testů. Česká vláda už oznámila, že cenu PCR testů zastropuje okolo 600 korun.
Do QR kódu, který bude certifikát obsahovat, se nenahrávají jiné údaje než jméno, datum narození a typ ochrany, tedy zda dotyčný je očkován, absolvoval test nebo má protilátky na covid-19. Tato data se nebudou uchovávat v žádné evropské databázi. Zůstávají na národní úrovni.
Pravidla pro příjezd cizinců si ale stále budou určovat samotné země. Bude tedy i nadále nutné sledovat weby jednotlivých ambasád, případně lze využít aplikaci Re-open EU, která přináší pravidelně aktualizovaný přehled o všech platných opatřeních v členských státech.
Zdroj: internet